Chamrousse

Francja

Informacje o ośrodku

SNOWPARK MAPA STOKÓW

Ośrodek usytuowany jest na zalesionym zboczu, w południowej części masywu Belledonne. Rozciąga się między wsiami Recoin (1650 m.n.p.m), Bachat-Bouloud (1700 m.n.p.m), a Roche Béranger (1750m n.p.m). Cecha charakterystyczną tego kurortu, jest spore zalesienie terenu, co dodaje niewątpliwie uroku temu miejscu. Z narciarskich tras można podziwiać oddalone o 30 km. Grenoble oraz otaczające je góry.

Zachodnia ekspozycja sprawia, że stoki długo są naświetlone. Nawet gdy całą okolice spowija już ciemność, tu można jeszcze korzystać z ostatnich promieni. Warto pozostać na trasach aż do końca dnia, zjeżdżając w świetle zachodzącego słońca. Długie cienie drzew tworzą kontrast z zalanymi czerwienią stokami. To wszystko sprawia, że do Chamrousse przybywa z roku na rok coraz więcej turystów.

Atrakcje resortu

Najważniejsze punkty całego resortu to dwie wioski. Każda z nich zdołała zachować swój unikalny, górski charakter. Na każdym kroku napotkamy więc piękne, drewniane chaty postawione na kamiennych podmurówkach. Skoro udało utrzymać architekturę, to i spokojnym można być o lokalne specjały. Przepyszne sery, dojrzewające szynki i wino z pobliskich winnic z pewnością umili pobyt każdego turysty.

Mimo górskiego charakteru, w Chamrousse znajdziemy kilka parków, w tym jeden przeznaczony głównie dla dzieci. Od kilku lat kurort może pochwalić się odznaczeniem Famille Plus. Nie znaczy to, że odnajdą się tam jedynie stateczni rodzice. Kilka pubów i night clubów pozwoli zorganizować czas po zachodzie słońca. A komu jeszcze będzie mało, może wybrać się do pobliskiego Grenoble.

Brak nocnych atrakcji ośrodek wynagradza przepięknym otoczeniem. Lokalne biura turystyczne oferują loty paralotnią lub helikopterem. Jazda samochodem po lodzie, nurkowanie pod lodem oraz wędrówki wysokogórskie – dla każdego znajdzie się coś miłego. Wspominane zachody słońca można obserwować jeżdżąc na nartach bezpośrednio na stoku lub wybrać się w wyższe partie na skuterze śnieżnym.

Warunki narciarskie

Miłośnicy zimowego szaleństwa często decydują się na ten francuski kurort, z powodu gwarancji dobrych warunków do jazdy. Do klasycznej oferty resort dołożył olbrzymi, sześciohektarowy Snowpark Zachodzącego Słońca, gdzie odnajdzie się każdy miłośnik freestylu. Przygotowano także trasy do crossingu, zjazdów slalomowych oraz freeridu. Przy tym wszystkim nie zapomniano o miejscach dla początkujących.

Raz w tygodniu można skorzystać ze sztucznie oświetlonego stoku Les Gaboureaux i rozkoszować się nocną panoramą doliny. Rodziny z dziećmi i mniej doświadczeni narciarze powinni w pierwszej kolejności odwiedzić Roche Béranger. Dla osób, które jeżdżą już kolejny sezon, lepszy wydaje się Le Recoin z wymagającymi, trudnymi trasami. W obu miejscach czeka na nas dużo słońca i doskonale naśnieżone stoki.

Trasy

Ze względu na długość tras ten resort nigdy nie będzie mógł konkurować z większymi ośrodkami. Jednak każdy, niezależnie od wieku czy stopnia umiejętności, znajdzie tu coś dla siebie. 39 zróżnicowanych i malowniczych nartostrad o długości w sumie 90 km. sprawa, że nikt nie tęskni tu za modniejszymi kierunkami. 28 km. to trasy trudne, 16 km bardzo trudne, a 40 km. to stoki łatwe. Narciarze, którzy czują się na siłach powinni koniecznie przejechać się olimpijską trasą Casse- Rousse. Jej całkowita długość nie przekracza bowiem 4 km., a różnica wysokości między początkiem, a końcem to aż 850 metrów.

Całkowita liczba tras - 39 (90 km)
Trasy łatwe - 40 km
Trasy trudne - 28 km
Trasy bardzo trudne - 16 km

Wyciągi

Skoro miejscowość nie ma zbyt dużej liczby tras, to i łatwo się domyślić, iż wyciągów jest też niewiele. Liczba 22 nikogo nie rzuca na kolana, lecz przecież nie liczy się ilość, a jakość. Osiem wyciągów krzesełkowych ułatwia sprawne poruszanie się między stokami, a 13 orczyków wspomaga całą infrastrukturę i przepustowość. Jazdę najlepiej rozpocząć od stacji na wysokości 1650, skąd szybka, nowoczesna gondolka De La Croix (jedyna w całym kurorcie) zabierze nas prosto na najwyższy szczyt. Po drodze możemy rozkoszować się panoramą całej okolicy, oraz widokiem na pobliskie Grenoble.

Całkowita liczba wyciągów - 22
Gondole - 1
Krzesełka - 8
Orczyki - 13