Pra Loup

Francja

Informacje o ośrodku

SNOW PARK MAPA STOKÓW

Pra Loup znajduje się w północnej części popularnego ośrodka narciarskiego Espace Lumière. Nazwa samej stacji narciarskiej pochodzi od wilków, które zamieszkiwały te tereny wiele lat temu. Samą nazwę przetłumaczyć można jako wilczą łąkę. Korzenie wioski sięgają 900 lat przed Chrystusem, gdy osiedlili się tu liguryjscy owczarze. Rozwój miejscowości nastąpił w latach 60- tych ubiegłego wieku.

Resort składa się z dwóch cześć. Położonego na wysokości 1500 m.n.p.m. Pra Loup Molanes i usytuowanego sto metrów wyżej Pra Loup 1600. Pierwsza z nich to przytulna, tradycyjna wioska z blisko 20 górskimi domkami wybudowanymi wokół zabytkowej kapliczki, znajdującej się w centrum. W oddalonej o 2 km. nowoczesnej Pra Loup 1600 odnajdziemy szereg sklepów, kawiarni oraz bogatą ofertą après-ski.

Atrakcje resortu

Miejscowość przygotowała szereg atrakcji dla odwiedzających ją turystów. Można udać się w góry przypinając do nóg rakiety i spacerować specjalnie do tego przygotowanymi trasami. Można przesiąść się na śnieżny skuter, snowmobil lub quad. Można też obejrzeć wszystko z lotu ptaka, korzystając z motolotni. Dla tradycjonalistów przygotowano kort tenisowy, lodowisko na otwartym powietrzu oraz basen.

Pra Loup może poszczycić się tytułem P’tits Montagnards oraz Familly Plus. Znajdują się tu zimowe parki zabaw, specjalnie przygotowane trasy i zajęcia terenowe na których dzieci zaznajamiają się z miejscową fauną i florą. Do listy atrakcji dołączył zjazd na śnieżnym wężu. Atrakcja ta rozpoczyna się na wysokości 2130 m. i kończy po pięciu kilometrach, gdy znajdziemy się 1610 m nad poziomem morza.

Zmęczeni wielogodzinną jazdą narciarze mogą odprężyć się przy podwójnym espresso lub kieliszku czegoś mocniejszego. Tutejsze restauracje oferują smaczny miks potraw śródziemnomorskich z wysokogórskimi specjałami. Wieczorem wioska tętni życiem zachęcając do odwiedzenia dyskotek i klubów nocnych. Komu znudzi się miejscowa oferta rozrywek, może udać się do pobliskiego miasteczka Barcelonnette.

Warunki narciarskie

Ze względu na świetne warunki pogodowe i stosunkowo niewielką odległość od Lazurowego Wybrzeża, resort stał się ulubionym miejscem narciarzy z Marsylii, Monaco czy nawet Włoch. Według ostatnich statystyk kurort może pochwalić się liczbą 300 słonecznych dni w roku. Zimne, bezchmurne noce pomagają utrzymać śnieg w dobrym stanie, z wilgotne powietrze znad morza sprawia, że często występują tu opady.

Resort przygotowany jest także do jazdy poza trasami, zwłaszcza w okolicy La Foux d’Allos. Na freestylowców czeka snow park Free-Raid „Le Raider Space” oraz zupełnie nowy - „South Park” z wieloma modułami i atrakcjami. Dołóżmy do tego park terenowy idealny do boardercrossu, który podzielony jest na strefę niebieską dla zaawansowanych użytkowników, oraz strefę czerwoną dla prawdziwych ekspertów.

Trasy

Obie części mają wiele do zaoferowania przybyłym narciarzom i snowboardzistom. Do dyspozycji odwiedzających oddano 180 km. świetnie przygotowanych tras. Dla początkujących narciarzy przygotowano 100 km. szerokich, łatwych tras. Na bardziej doświadczonych czeka 70 km tras trudnych oraz 10 km. bardzo trudnych, o dużym stopniu nachylenia. Ofertę wzbogacono także o tereny do freeraidu i boardercorssu. Resort może pochwalić się całkowicie odnowionym systemem sztucznego naśnieżania, z podwojona ilością armatek w dolnych partiach. Pozwoliło to rozciągnąć sezon narciarski od grudnia do kwietnia.

Całkowita liczba tras - 180 km
Trasy łatwe - 30 km
Trasy trudne - 47 km
Trasy bardzo trudne - 17 km

Wyciągi

Oferta Pra Loup stale się rozwija. W ostatnich latach wyremontowano całą dotychczasową infrastrukturę, dodatkowo powiększając przepustowość i wzbogacając ofertę kolejnymi wyciągami. Obecnie jest ich w całym kurorcie 51. Najwięcej, bo aż 24 jest orczyków, nieco mniej kolejek krzesełkowych (21). Ofertę uzupełnia sześć nowoczesnych gondolek, z których najdłuższa, Le Lac może pochwalić się różnicą 1100 m. pomiędzy górną i dolną stacją. W latach 80-tych ubiegłego stulecia system połączono z Val d'Allos tworząc szeroką sieć wyciągów, która nie musi być wspomagana ski-busami.

Całkowita liczba wyciągów - 51
Gondole - 6
Krzesełka - 21
Orczyki - 24