Val Thorens

Francja

Informacje o ośrodku

SNOW PARK MAPA STOKÓW

Val Thorens to naturalnie utworzona, wspaniale nasłoneczniona niezależnie od pory dnia, otwarta kotlina,. To jednocześnie najwyżej położona stacja narciarska w Europe i najwyższy punkt Trzech Dolin – największego terenu narciarskiego na świecie! Znajduje się na wysokości 2300 m.n.p.m. Otoczone jest sześcioma lodowcami i sześcioma szczytami o wysokości przekraczającej 3000 m.n.p.m.

Tu na nartach można zjechać prosto pod drzwi hotelu. Tu każdy znajdzie coś dla siebie niezależnie od wieku, umiejętności czy dyscypliny sportu jaką uprawia. Przejazd po trasach w Trzech Dolinach jest tak samo niezapomniany, jak wieczorne atrakcje i nocne życie w tym znanym, francuskim kurorcie. I pomyśleć, że na początku lat 70-tych XX wieku miejsce to było jedynie lodową pustynią.

Atrakcje resortu

Resort oferuję odwiedzającym szeroką ofertę noclegową. Górskie chaty, rodzinne hostele i hotele ze spa zaspokoją nawet najbardziej wymagających turystów. Nieważne więc czy ma to być miejsce na wypad rodzinny, romantyczny wyjazd w góry czy może szalony tydzień w gronie znajomych. Val Thorens czeka na wszystkich i ma dla każdego coś do zaoferowana.

Na strudzonych narciarzy czekają liczne puby, nocne kluby i dyskoteki. Odpoczynek na stoku, lampka dobrego wina czy mecz w gronie przyjaciół – na wszystko jest tu miejsce. Nie gorsza jest oferta małych bistro czy wykwintnych restauracji. Możemy zacząć od bagietki i kawy na śniadanie. W porze obiadu rozsmakować się we francuskiej kuchni, wieczorem odwiedzić restauracje z gwiazdkami Michelina.

Ośrodek posiada centrum sportowe, gdzie uprawiać można ponad 20 różnych dyscyplin. Centra odnowy biologicznej oferują zabiegi zdrowotne i relaksacyjne. Znajdziemy też aqua spa, kluby fitness i park trampolin. Dodajmy do tego najdłuższy we Francji tor saneczkowy, naukę jazdy samochodem po lodzie oraz zjazd rowerami górskimi po ośnieżonych zboczach. Uff, tu na prawdę nie sposób się nudzić.

Warunki narciarskie

W Val Thorens sezon rozpoczyna się już w listopadzie, a dobre warunki gwarantowane są aż do maja. Doskonałe położenie, wyjątkowy mikroklimat i udoskonalana co rok infrastruktura sprawiają, że nawet podczas cieplejszych zim, jest tutaj gdzie pojeździć. Nie jest to może najtańsze miejsce dla turystów, ale z pewnością jest to jedno z czołowych miejsc na zimowej mapie Europy.

Ten francuski resort to nie tylko doskonałe miejsce dla narciarzy i snowboardzistów. To także miejsce, gdzie można pobawić się na śniegu. Tutaj można zjechać z trasy i cieszyć się puchem i freeraidem. Entuzjaści bardziej ekstremalnych doznań z pewnością skorzystają z oferty snow parków i fun areas. Na chcących sprawdzić swoje umiejętności akrobatyczne, czeka gigantyczna poduszka powietrzna.

Trasy

Miłośnicy białego szaleństwa mają do dyspozycji aż 72 trasy, o łącznej długości 150 kilometrów. Z tego ponad 60 km. to trasy łatwe. Nico więcej (ok 70) jest tras trudnych. Komu jeszcze będzie mało – resort oferuje ok 20 km. tras bardzo trudnych. Wraz z ilością idzie także jakość. 90% terenów zjazdowych znajduje się powyżej 2000 m.n.p.m. W wypadku gorszych warunków, ponad połowa tras może być sztucznie naśnieżana. Liczba ta powiększa się z każdym rokiem. W ostatnim czasie armatki śnieżne pojawiły się bowiem na Tétras, Plan de l’Eau i Boulevard Cumin.

Całkowita liczba tras - 72 (150 km)
Trasy łatwe - 60 km
Trasy trudne - 70 km
Trasy bardzo trudne - 20 km

Wyciągi

Aby sprawnego poruszać się po terenie całego resoru, zbudowano 32 nowoczesnych wygodnych, a przede wszystkim szybkich wyciągów. Osiem orczyków, tyle samo kolejek gondolowych i aż 16 wyciągów krzesełkowych sprawia, że Val Thorens może pochwalić się imponującą przepustowością 60 tysięcy narciarzy na godzinę! Koniec więc ze staniem w długich kolejkach, a zaoszczędzony dzięki temu czas możemy wykorzystać na odpoczynek lub podziwianie widoków. Można też błyskawicznie wyjechać na Cime de Caron, gdzie z wysokości 3300 m.n.p.m zjedziemy jedną z najlepszych czerwonych i czarnych tras w Europie.

Całkowita liczba wyciągów - 32
Gondole - 8
Krzesełka - 16
Orczyki - 8